Haber

Beyaz yakalıların yeni yatırım tercihi ‘arazi’!

Beyaz yakalı ve maaşlı çalışan kitle 2004 yılın sonrasında faizlerin düşmesiyle kredi çekip ev yatırımına başladı. Bu yatırımlar 10 yıl boyunca reel olarak ciddi getiriler sağladı.

Özellikle beyaz yakalı, maaşlı çalışan kitle 2004 yılından sonra faizlerin düşmesi ile kredi çekip ev yatırımına başladı. Bu yatırımlar 10 yıl boyunca reel olarak ciddi getiriler sağladı.

Arsa ve arazi alarak yapılan yatırımlar, uzun vadede yüksek karlılık sağlayabilmektedir. Hedeflediğiniz yatırım geri dönüş süresi 10 yıla kadarsa arsa, 10 yılın üzerinde ise arazi yatırımı yapmanızda fayda vardır. Belirli bölgelerde bulunan gayrimenkul satış fiyatlarına oranla daha düşük fiyatlara satılan arsalara kupon arsa denilmektedir. Bunun yanı sıra fiyat olarak emsallerine göre düşük olmayan fakat emsallerine göre benzersiz ve tek olan arsalarda kupon arsa olabilmektedir. Satılık kupon arsa bulabilir ve karlılığınızı daha yüksek seviyelere çıkartabilirsiniz. Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Bir evden kar eden müşteri onu satıp diğer evini aldı ve bu trend “off plan/sat yap” marketini doğurdu. Bir sürü inşaat şirketi bu trendi fırsat bilip marketten ev satmaya başladı. 2009 büyük global krizinde duraksama olsa da bu trend devam etti.

Arazi yatırımında dikkat etmeniz gereken durumlar!

  • İmar durumu: Arazi imarsız olan toprak parçası iken, arsalar imarlı topraklardır. Satın aldığınız taşınmazdan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız, bulunduğu bölgede nüfus ve ticaret artışı potansiyeli olan bölgeler arsa almanızda fayda vardır. Arazi alımlarınızda, araziye imar geldiğinde oldukça yüksek kar elde etme şansınız olacaktır.
  • İmar planı: Satın almayı planladığınız arsa veya arazi için belediyeden bilgi almanızda fayda vardır. Arsalar ticaret alanı, konut alanı, ticaret+konut alanı veya sanayi alanı olarak farlılık göstermektedir. Bu kategoriler arasında yapacağınız seçimlerin yatırımınıza olan etkisini mutlaka araştırmanız gerekmektedir. Satın alacağınız aranın imar planını öğrenerek, ne kadar ve nasıl inşaat yapılacağını bilmenizde fayda vardır.
  • Konum: Arsa ve arazi alırken en çok dikkat edilmesi gereken husus konumudur. Arazilerin değer artışında nüfus, sanayi ve ticaret artışı olan bölgelere yakınlığı önemlidir. Bu bölgelere kısa sürede imar planı gelmektedir. Arsa alımlarında ise üretim faaliyetleri, nüfus artışı ve ticaret merkezlerine yakın olan konumlar, kısa sürede değer kazanmaktadır.

.

Bu arz fazlası ile piyasada cebinde 20.000 TL ile 200.000 TL arasında parası olan ama faizlerden dolayı ev alamayan veya dini hassasiyetlerle ya da enflasyona karşı ‘’param erimesin’’ gibi farklı sebeplerle parasını bankada tutmak istemeyen ciddi bir kitle oluştu.

Eğitimli beyaz yakalı kitle doğru yerlerde arazi yatırımı yapmak için analizler okumaya ve bölgeleri gezmeye başladı. En çok talep gören bölgeler devletin büyük projeler yaptığı Çanakkale, Arnavutköy, Kocaeli, Çatalca, Kütahya, Balıkesir, Eskişehir gibi bölgeler oldu. Örneğin cebinde 40.000 TL’si olan ve ev alamayan, faize de parasını koymak istemeyen vatandaş Kütahya’da kurulan 6.5 milyon m2 bir organize sanayi bölgesinde 6-7 dönüm bir yer alıp geleceğe yatırım yapmaya başladı. Bu bölgelerdeki karı ve artışı görenler diğer bölgelerden de yer almaya başladı.

Aslında toprak yatırımı yıllardır var ve en çok para kazandıran yatırım aracı hatta bu nedenle toprak zengini diye bir kavram oluştu. Fakat bugüne kadar genellikle toprak yatırımını kırsaldan yeni göç etmiş, eğitim düzeyi daha düşük vatandaşlar yapıyordu. Bu yeni trend ile beyaz yakalı maaşlı, plazalarda çalışan bu yeni kitle ev alma yerine arazi yatırımına yöneldi.

Uzun vadede bakınca 2000 yılında Kurtköy’de metrekaresi 18 lira olan bir arazi bugün 2000 liralara (111 kat), 2008 yılında Kocaeli Sevindikli’de 2-4 lira arasında olan çok uygun fiyatlı araziler bugün 150 lira (75 kat), Arnavutköy, Dursunköy 14 liralardan 350 liralara (25 kat) gibi oranlara çıktı.

Tüm bu oranlara bakınca, ülkede bu şekilde bir genç nüfus ve demografik yapı oldukça uzun vadede arazi yatırımının yerini hiçbir yatırım aracı alamayacaktır.

Biz Net Yatırım olarak tüm ülke genelini analiz ederek, imar planları, nüfus artışı devletin planladığı büyük projeler gibi arazi fiyatlarına büyük artısı olacak doğru noktaları matematiksel verilerle teyit ettikten sonra yatırımcılarımıza aldırmak ve daha sonra da sattırmak koşulu ile kazandırmayı hedefliyoruz. Burada en önemli kriterimiz; arazi yatırımcılarının bu yatırımın uzun vadeli bir yatırım olduğunu bilmeleri ve minimum 3-5 yıl bekleyecek bir bütçe ile bu yatırıma karar vermeleridir. Arazi yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır ve yüzyıllardır toprağın kazancı tüm yatırım araçlarını her zaman geride bırakmıştır.