Arsa Yatırımı Yapmak

Gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır? Kazandıran gayrimenkul yatırımı yolları nelerdir?

Eğer doğru bir şekilde yatırım yapmak ve paranızı katlayarak cebinizde tutmak istiyorsanız, doğru bir şekilde gayrimenkul yatırımı yapmak çok önemli. Kafanızda gayrimenkul ile ilgili bir yatırım varsa haberimize göz atabilirsiniz.

Eğer doğru bir şekilde yatırım yapmak ve paranızı katlayarak cebinizde tutmak istiyorsanız, doğru bir şekilde gayrimenkul yatırımı yapmak çok önemli. Gayrimenkul yatırımı hakkında bilmedikleriniz ve size verilen tavsiyelerden faydalanabilirsiniz.

Yatırım yapmanın ilk amacı elinizdeki mal varlığını korumak ve kar elde etmek amacı ile değerlendirmektir. Gerektiği zamanda başka yatırımlarınızı finanse etmek yada beklenmedik ihtiyaçlarınızı karşılamak için alım yapmakta olabilir. Kısaca hem kar elde etmek hemde değerini korumak ve gerektiğinde nakitte dönüştürmek amacında olur. Yatırım yapacak ürünler Gayrimenkul= Emlak, Borsa ve Altın ilk akla gelenlerdir.

Bu 3 seçenekten hangisinin daha doğru karar olacağı kisinin gelirine, giderine, yaşına ve bilgisine, beklentilerine bağlıdır. Birileri için doğru yatırım olan başka biri için doğru yatırım olmayacağından kişiye göre yatırım planı hazırlanmalı.

Borsa uzmanlık, deneyim ve bilgi isteyen bir yatırım türü olduğunundan ancak bilen kişiler tarafından yapılmalı ve sürekli gelişmeleri takip etmelidir. Borsa yatırımının asıl amacı parayı uyutmamak için kısa vadede nakitte dönüşen emtialar ve değerli kağıtları alıp satma işidir. Genelikle kurumsal firmalar tarafından riskleri yönetmek için kullanılır. Bireysel yatırımcılar işe kar amacı ile yatırım yapıyor ancak deneyim, bilgi ve eğitim olmadığından dolayı da pek başarılı olamıyorlar.

Net Yatırım, Gayrimenkul yatırımında avantajlı yönlerimiz nelerdir yazı dizisi.

ARSA YATIRIMI MI TARLA YATIRIMI MI KAZANDIRIR?

Yatırımlarda zamanlama önemlidir. Kısa dönemli 3 yıl ile 5 yıl orta dönemli 5 ile 10 yıl arası, uzun dönemli de 10 ve daha fazlası yıl için yatırım demektir. Sizin öncelikle ne kadar zamanlı yatırım yapacağına bağlı olarak kısa dönemli arsa uzun dönemli tarla imarlı arsaları almak daha mantıklıdır. Çünkü arsa 1 m2 arsa fiyatına en az 3 m2 tarla alınız arsanın yıllık artış değeri % 15 olursa tarlanızda % 10 civarında olduğunu kabul edersek birinden 2 kat daha fazla değer artısı söz konusu olur. Ayrıca uzun dönemli alımlarda imara açılması durumunda parselleyerek arsa fiyatına satılması sizleri milyoner yapar.

Kısa dönemde konut yaptırmak isteyen firmalar ve bireyler doğal olarak şehir merkezlerinde arsa almalıdır. Arsanın değer artısında ve satımında kolay olmasında imar durumu, arsanın şekli, konumu etkiler. Onun için alınacak arsaya binanın rahat oturmasına izin verecek kare yada dikdörtgen olmasına önem verin. Ayrıca belediyeden arsanın imarı ve krokisini alarak tapuda ipotek durumuna bakın. Net alan üzerinden pazarlık yapın. Yüksek rakamlı ev almak yerine ev fiyatına arsa alarak kat karşılı vermek size 2 yıl gibi kısa zamanda arsa fiyatının 2 katında bir kazanç sağlar özelikle ticari alanı bir yer olursa bulunmaz fırsattır.

Bknz: Net Yatırım, Tekirdağ, Şarköy Merkez, İstiklal Mahallesi, 300 parsel, imarlı, ifrazlı, müstakil tapulu ve altyapısı hazır arsa projesi. Şarköy Plaja 350 metre mesafede muhteşem deniz manzaralı arsalar.

TİCARİ GAYRİMENKUL YATIRIMI NASIL YAPILIR

Ticari gayrimenkul ticari faaliyetler için yada kira getirisinin yüksek garantili olduğundan dolayı konut yatırımından daha karlıdır. Özelikle işletme yapmak amacı ile alım yapılırsa 3 yılda kendini amorti ederken kiraya verme durumunda 7 ile 10 yılda kendini amorti eder. İş yeri kullanmak amacı ile kiralayan kişi gayrimenkulün bakımını yapar ve ilk iş kirayı ödemek olduğundan kira parasının alamamak gibi bir durum söz konusu yok gibidir. Net Yatırım olarak konut yada ticari kiralamalarda kesinlikle noter onaylı anlaşma yapmanızı tavsiye ederiz. Konutta doluluk oranı % 70 iken Ticari alanlarda % 95 civarında dır tabii ki sokak arası bir yerden söz etmiyorum. İş yeri alımında cadde üzeri yada insanların yoğun olarak kullandığı bir konumda olmalıdır.

GAYRİMENKUL YATIRIMINDAN PARA KAZANMA YOLLARI

Birçok kişi Gayrimenkul’den para kazanıyor siz neden kazanmıyorsunuz? Sizlerde gayrimenkul zengini olabilirseniz, Gayrimenkul’den para kazanmak istiyorsanız birçok seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Gayrimenkul piyasası inişli çıkışlı olmasına karsı yine de en güvenilir ve uzun vadede getirisi garanti olan milletimizin sevdiği bir yatırım aracıdır. Gayrimenkul kadar rahat para kazandıran ve geceleri rahat uyumanızı sağlayan başka yatırım yok.

1. Yöntem olarak al bekle ve sat yöntemidir. Bu yöntemi kullanmak isteyen yatırımcılar piyasa da yatırımcı bilgisine sahip uzman danışmanından kendilerine kelepir yer geldiğinde bildirmelerini istesinler. Yer geldiğinde yeri analiz ederek yıllık değer artısını ve başka gelirleri olup olmadığınız analiz ederek uygun fiyatta alım yapsın sonra beklesin ve satsın bu kadar basit. Burada dikkat edilecek nokta alım yapılacak gayrimenkulün arsa alımında dikkat edilecek noktalara uyulmasıdır.

2. Yöntem olarak takasa girme; ucuza bulduğunuz bir gayrimenkulü değeri daha yüksek bir gayrimenkulle takas etme yöntemini kulanın böylelikle az bir fark ödeyerek daha iyi gayrimenkule sahip olursunuz. Bunu tapuda takas olarak belirtirseniz vergi de ödemezsiniz.

3. Kredi ile ev alıp birkaç yıl ödemeleri yapmak ve sonra size olan maliyetinden daha yüksek rakam ödeyecek birini bulmak. Siz 150,000 TL ye ev aldınız bir yıl sonra size ödeme haricinde 15,000 TL fazladan para ödeyecek birini buldunuz kredi çektiğiniz bankaya giderek kredinizi ev alan devir ederek karınızı alın ve satış işlemini gerçekleştirin.

4. Topraktan ev alma yollu güvenilir bir inşaat firmasının temelinden ev alın ödemelerinin bir kısmını nakit kalanı da taksit taksit yatırın en son tapu alımında hesabı kapatarak evi daha yüksek fiyata satın böylelikle alımda ve satımda fark olduğundan en az % 20 kar elde edersiniz. Ödemeleriniz bitmese inşaat firmasından evi satışa çıkartın ve sattıktan sonra ödemenizi yapın bu kadar.

5. Evin değerini artırarak satın gayrimenkulün değerini artırma yöntemlerini kullanın. Evin değerini artırmak için yenileme çalışmaları yaparsanız bazen ufak bir çalışma eve değer katar. Bunun size maliyetini + evi alma maliyeti ve kârınızıda ekleyerek satışa çıkartın.

6. Şehir merkezlerinde yüksek bedeli konutlar almak yerine gelişme bölgelerinde arsa alarak kat karşılığı vermek. (Örnek: Tekirdağ Şarköy, İstanbul Silivri vs.) Nitekim bu değer artışından arsaya yatırılan para kurtarıldıktan sonra bir daire bedavaya geliyor. Önemli olan doğru oranlarda kat karşılığına vermek.

7. Eski, müstakil evleri satın alarak burayı kentsel dönüşüme sokmak ve daireyi yenilemek için bir firma ile anlaşmak. Küçük eski yapılarda hisseli yer alırken imar durumuna ve arsa payına dikkat edin. İmarsız yerden uzak durun arsa payınız 50 m2 işe 2 emsal yeri kat karşılığı verdiğinizde size en az 100 m2 daire düşer.

8. Küçük bedellerle doğru yerde boş arsa alın ve üzerine değer katacak yatırımlar yapın. Arsaya çiftlik, Konut, Büyük baş hayvan yetiştirmek, Tavukçuluk, kültür bitkisi, fidanlık, Çiçekçilik, Fidan ve ağaçlama çalışmaları, Yol, su, elektrik almak değer artısına neden olur. İmarlı arsa almak yerine tarla alarak değer artısı yaptığınızda hem üzerine eklediğiniz katma değerden ve yıllık artıştan kazanç sağladığınız gibi ziraat çalışmalarından da karlar elde edilir. Bazen bir yıllık üründen bile arsanın anaparasını kurtaracak yerler bulmanız söz konusudur.

9. Verimsiz çorak arazilere güneş enerji sistemleri kurarak güneşten elektrik üretimi ve devlete satmak.

Burada yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken nokta lokasyon olarak gelişime açık alanları tercih etmeniz ve Net Yatırım olarak uzmanlarımızın görüşlerine kulak vermeniz olacaktır.

….

Huzurlu ve mutlu yarınlar dileriz.

Net Yatırım Ailesi